Prohromska Inox ograda zahteva kvalitetan i jak temelj kao osnovu za dug vek eksploatacije i lep izgled

Izrada temelja za postavljanje prohromske ograde se ne razlikuje puno od drugih vidova temelja. Ipak, ima nekih razlika.

Prvo i osnovno je znati da osnova podrazumeva betonski temelj celom dužinom ograde, a ne samo postament na mestu gde se postavlja vertikalni stub! U suprotnom, vrlo brzo će doći do oscilacija i pomeranja vertikalnih stubova pa tako i do devijacije u samoj ogradi što, složićemo se, nikako nije dobra stvar.

 
 

Dubina temelja (podzemni deo) za prohromske ograde ne bi trebalo da bude manja od 30cm i to u idealnim uslovima. Na kosim terenima koji su podložni eroziji i klizanju, temelj treba raditi isključivo prema preporuci stručnjaka i statikim proračunima.

Nadzemni deo temelja za prohromske ograde zavisi od idejnog rešenja i terena na kom se radovi izvode. Poželjno je da se grubi radovi izvedu što preciznije kako bi se kasnija doterivanja svela na minimum.

Kvalitetan temelj prohromske ograde podrazumeva i ugradnju odgovarajuće armature. Ovde, takođe, treba konsultovati struku. Svaka loša izvedba dovodi do potencijalnih dodatnih troškova i sanaciju koja nekada čak nije ni izvodljiva.

Preporuke za izradu temelja za prohromske ograde

Ovaj sadržaj je informativnog karaktera. Želja nam je da Vas upozorimo na potencijalne greške pre nego što se one dese.

Za konkretnu pomoć konultujte stručnjake građevinske struke.

 

Pored svega navedenog, naša je preporuka da se vertikalni noseći stubovi buduće prohromske ograde tiplovanjem pričvrste za betosnki temelj umesto ubacivanja prohromskih cevi u sam beton. Na ovaj način će se sprečiti nagrizanje cevi i razarajuća hemijska reakcija između betona i metala.

Posebnu pažnju treba pokloniti pravilnom konstuisanju temelja za prohromske ograde na mestima planiranim za kapije. Nivelacija, ojačana armatura, gibljiva creva za električnu instalaciju (interfon, elektro-motorni pogon, bezbedonosni sistemi i sl.).